Безопасността на пациентите е от съществено значение за предоставянето на качествени здравни услуги, а качествените здравни услуги в целия свят трябва да бъдат ефективни, безопасни и насочени към хората. Пациентите винаги следва да са в центъра на здравните грижи и да се цели тяхното благополучие. Пациентската безопасност в глобален план не само би подобрила качеството на медицинските услуги, но и ще спести разходи свързани с нежеланите медицински събития, ще върне доверието на пациентите в здравната система, което е от изключителна важност за развитието на здравеопазването.
Безопасността на пациентите по време на лечение е основно предизвикателство пред здравеопазната система не само в нашата страна, но и в редица чужди държави. Именно затова смятам, че съсловните организации в здравеопазването могат да играят активна роля по отношение на безопасността на пациентите. Те са част от участниците, които са в процеса за нейното развитие в страната, а чрез свои идеи, действия, активни участия в политиката на здравеопазването, ще спомогнат за повишаването й.
Професиите в областта на медицината са различни. Всяка една от тях е възможно да бъде включена в лечебно-диагностичния процес на пациентите. Определят се като високорискови и високоотговорни професии.
Голяма част от професиите в здравеопазването са регулирани професии.[1] По дефиниция регулираната професия е дейност или съвкупност от дейности, включена в Списъка на регулираните професии в Република България, която е от обществена значимост и/или е от съществено значение за живота и здравето на хората, и правото за упражняване, на която е определено, чрез законови, подзаконови или административни разпоредби, за притежаването на специфична професионална квалификация, правоспособност или членство в професионална организация, работеща за поддържане на високо равнище в съответната професионална област, за осъществяването, на което е получила специфично признаване от държавата. В Списъка на регулираните професии са включено повече от 80 професии от различни области на икономиката. В здравеопазването регулираните професии са: Лекар, Лекар по дентална медицина, Акушерка, Зъботехник, Инспектор по обществено здраве, Кинезитерапевт, Лекарски асистент, Масажист (за лица с увредено зрение), Медицинска сестра, Медицински лаборант, Ортопедичен техник, Помощник фармацевт, Преподавател по практика по специалностите от професионално направление „Здравни грижи“, Рентгенов лаборант, Рехабилитатор, Фармацевт, Фелдшер.[2]
1. Български лекарски съюз, Български зъболекарски съюз и Български фармацевтичен съюз.
Отделните професии се сдружават в съсловни организации, които са създадени с цел, да защитават правата и законните интереси на своите членове. Най-голямата съсловна организация е Българският лекарски съюз. – БЛС. Създаден[3] е през 1901 г. и за този период е втората професионална организация на лекарите в света, след английската. Българският лекарски съюз отстоява интересите на съсловието, които са интереси и на цялото общество. Чрез добрите контакти, изградени с международните организации, чийто член е БЛС, се изучава чуждестранният опит в областта на управление на здравеопазването, търсят се практиките на лекарските камари в системата на продължаващото обучение и квалификация, изработване на правилата за добра практика и остойностяване на медицинския труд. Първоначалното легитимиране на БЛС като самостоятелна съсловна организация е след приемането на Закона за лекарите и стоматолозите в България (ЗСОЛС), а към момента вече е Закон за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина. (ЗСОЛЛДМ) Членството в съсловната организация е задължително за практикуване на професията.
Друга голяма съсловна организация е тази на лекарите по дентална медицина - БЗС. За първи път на 20 декември 1905 г. е основано Българското одонтологично дружество, а пет години по-късно се преименува на Български зъболекарски съюз.[4] БЗС, е съсловна организация на лекарите по дентална медицина в Република България, учредена съгласно Закона за съсловните организации на лекарите и на лекарите по дентална медицина, юридическо лице, учредено за неопределено време, със седалище гр. София. Към момента БЗС включва 28 районни колегии, които са самостоятелни юридически лица със собствени устави. Уставите на районните колегии на БЗС не могат да противоречат на Устава на БЗС. Всички лекари по дентална медицина, които упражняват професията си, членуват в БЗС задължително, а членството на лекари по дентална медицина, които не упражняват професията си, е доброволно.
БФС е основан в съответствие със Закона за съсловната организация на магистър-фармацевтите (ЗСОМФ). Той е единствената законово представена съсловна организация, която обединява всички магистър-фармацевти в Република България. Членството в БФС е необходимо и задължително условие за упражняване на професията на магистър - фармацевта.[5]
Основен белег на съсловните организации - Български лекарски съюз и Българският зъболекарски съюз; Българският фармацевтичен съюз е, че те са създадени и съществуват по силата на нормативен акт, а не по волята на учредителите им.
Общото между трите съсловни организации, е че поставят условие за задължително членство, ако професията се практикува, а е доброволно само за тези, които не практикуват професията. Също така БЛС, БЗС и БФС - организират, координират, провеждат и регистрират продължаващото обучение на лекарите и на лекарите по дентална медицина, съгласно чл. 182 от Закона за здравето. Сигурността и безопасността на пациентите е в пряка зависимост от квалификацията на медицинските специалисти. Качеството на медицинската дейност е от ключово значение за гарантиране на високо ниво на защита на здравето и безопасността на пациентите и за доверието в системата. Освен за продължаващото обучение на лекарите и лекарите по дентална медицина, БЛС и БЗС според ЗСОЛЛДМ [6] имат право: да представляват своите членове и защитават правата и професионалните им интереси; представляват своите членове като страна при сключване на Националния рамков договор по задължителното здравно осигуряване; изготвят Кодекс за професионална етика на лекарите, съответно на лекарите по дентална медицина, упражняват контрол по спазването му, изготвят и приемат Правила за добра медицинска практика, съответно Правила за добра медицинска практика на лекарите по дентална медицина и ги предлагат за утвърждаване от министъра на здравеопазването, след становище на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор"; и т. н.
По подобен начин е уреден и въпросът на БФС. Според закона за съсловната организация на магистър-фармацевтите, мисията на фармацевтичната професия е да предоставя лекарствени продукти, други продукти за здравето и услуги, както и да помогне обществото да ги използва по най – добрия възможен начин, а целта на всеки един елемент от фармацевтичното обслужване е обвързана с благополучието на пациентите. Друга функция на БФС е да представлява своите членове и защитава професионалните им права и интереси; да приема Добра фармацевтична практика[7], която представлява система от правила за професионално отношение на магистър-фармацевтите към пациента, самооценка и самоконтрол на фармацевтите, която осигурява качествени фармацевтични услуги за пациентите; изготвя и приема Кодекс за професионална етика и упражнява контрол по спазването му и др.
2. Контрол
От съсловните организации зависи осъществявания контрол спрямо членовете на всяко едно съсловие. Предвидените наказания и нарушения, налагани от БЛС и БЗС, са предвидени в ЗСОЛЛДМ, чл. 37 и 38. Наказанията на магистър-фармацевтите са изброени в чл. 37 и 38 от ЗСОМФ.
Контролът осъществяван от съсловните организации, предполага повишаване на качеството в медицинските и фармацевтичните грижи, а санкциите се налагат с цел недопускане на медицинските специалисти да работят извън законоустановените правила.
На санкция подлежат лекарите и лекарите по дентална медицина за:
- неспазване на правилата, предвидени в кодексите за професионална етика;
- неспазване на правилата за добра медицинска практика.
Санкциите, които могат да бъдат налагани от БЛС и БЗС са следните:
- порицание;
- глоба в размер една до пет минимални работни заплати;
- заличаване от регистъра на колегията за срок от 3 месеца до една година.
Същото се отнася и за БФС – Български фармацевтичен съюз, членовете му носят отговорност за нарушения, допуснати при изпълнение на професионалните задължения. Нарушенията според Закона за съсловната организация на магистър-фармацевтите (ЗСОМФ) могат да бъдат следните са изброени в чл. 37 и 38 от него:
- неспазване на правилата, определени в Кодекса за професионална етика на магистър-фармацевта
- неспазване на правилата за добра фармацевтична практика
Наказанията, които могат да бъдат налагани от съсловната организация са:
- порицание;
- глоба в размер от една до пет минимални работни заплати;
- заличаване от регистъра на регионалната фармацевтична колегия за срок от три месеца до три години.
3. Съсловните организации съгласно Закона за съсловните организации на медицинските сестри акушерките асоциираните медицински специалисти зъботехниците и помощник-фармацевтите – ЗСОМСААМС са следните:
1. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ);
2. Българската асоциация на зъботехниците (БАЗ);
3. Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ).
Целта на професионалното развитие на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите е да се поддържат, повишават и разширяват теоретичните знания и практическите умения, необходими за осигуряване на качествени здравни грижи. Задължени са да членуват в съответната съсловна организация. Функциите на тези съсловни организации, които са свързани с безопасни медицински грижи и контрол върху съсловията са:
да приемат правила за добра медицинска практика по здравни грижи в съответната професионална област и ги предлагат за утвърждаване от министъра на здравеопазването, след становище на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор"; да приемат кодекси за професионална етика на съответните специалисти и упражняват контрол по спазването им; налагат санкции; организират, координират, провеждат, регистрират и контролират продължаващото обучение на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите при условия и по ред, определени в договори с висшите медицински училища и с базите за следдипломно обучение; и др.
Що се отнася до обучението на медицинските специалисти, може да се каже, че непрекъснатото повишаване на квалификацията в дадена област на медицината, предполага и по-качествено изпълнение на медицинските грижи. А продължаващото обучение е вменено по закон на съсловните организации.
Правилата за добра медицинска практика, които се приемат от съсловните организации са гаранция за качествено и безопасно лечение. Чрез тях различните медицински специалисти се задължават да работят по предварително установени правила, за да носят най-малък риск при работа и лечение.
Приемането на Кодекси за професионална етика е друга важна стъпка за саморегулация и контрол на съсловията. С приемането на етичните кодекси, освен регулиране на етичното поведение на членовете на съсловието, се регулира и професионалното. Например в Кодекса за професионална етика на зъботехниците е заложено, че всеки зъботехник е длъжен да осигури при своята професионална дейност всички условия, необходими за нейното качествено изпълнение. При неспазване на правилата в кодекса; устава на БАЗ; правилата за добра зъботехническа практика и др., БАЗ може да налага санкции на нарушителите.
4. Други организации
След като се изясни кои съсловни организации са създадени по Закона за съсловните организации на медицинските сестри акушерките асоциираните медицински специалисти зъботехниците и помощник-фармацевтите - ЗСОМСААМС, ще включа и други организации, които са създадени не на базата на този нормативен акт, а по собствена воля, по Закона за юридическите лица с нестопанска цел – ЗЮЛНЦ. Тяхното значение в обществения живот и здравеопазната политика е също толкова важна, за опазването на живота и здравето на пациентите и усърдната работа за постигане на безопасни медицински грижи.
- Алианс на българските акушерки
- Асоциация на физиотерапевтите
- Съюза на зъботехниците в България
- Асоциация на българските медицински сестри
- Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите
Въпреки, че акушерките спадат към Професионалната организация на професионалистите по здравни грижи, се създаде и Алианс на българските акушерки, който не е регистриран по закона за ЗСОМСААС, а по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ). Алианс на българските акушерки – АБА е професионална обществена организация създадена през 2012 година. Основна цел на Алианса е насочена към безопасни медицински грижи, като информира и консултира обществеността за добрата грижа в семейното здравеопазване, както и за развитието на професия акушерка и приносът й за женското здраве и здравето на новороденото.
Асоциацията на физиотерапевтите в България е демократично, независимо и самоуправляващо се сдружение с нестопанска цел. АФБ има статут на юридическо лице, регистрирано по реда и при условията на действащото законодателство. Физиотерапевтите, са важна част от системата на здравеопазването, в която е нужно рехабилитацията, която предоставят на хора с различни заболявания и увреждания, на първо място да е безопасна и с индивидуален подход към всеки пациент.
Зъботехниците винаги са били част от работата на лекарите по дентална медицина и тяхната професионална работа е в пряка връзка с тях. Макар и пациентите не винаги да са в пряк контакт със зъботехника на своя лекуващ лекар, отговорността за качествени и безопасни материали и услуги остава и негово задължение. СЗБ[9] също е неправителствена организация, създадена в обществена полза.
Асоциация на българските медицински сестри (АБМС)[10] е създадена през 2019 година, като организация, в която могат да членуват всички медицински сестри в България. Целта на новата асоциация е да осигурява адекватна защита на съсловието, да организира обучения, сертификация и да обедини медицинските сестри с оглед демократизиране на работния процес и условията за упражняване на професията ни в медицинските заведения, както и в структури извън системата на здравеопазване.
Българският съюз на лекарските асистенти и фелдшерите – БСЛАФ е единствената „Професионално-съсловна организация” на Лекарски асистенти и Фелдшери в Р. България. [11] Част от целите на организацията са да защитава правата и интересите на лекарските асистенти и фелдшерите; да осъществява международни връзки със сродни организации, като внедри опита им и провежда и отстоява принципите за добрата медицинска практика, съобразно европейските стандарти в дейността на лекарските асистенти и фелдшерите; да инициира и осъществи продължително обучение, саморегулиране, контрол и квалификации на лекарските асистенти и фелдшерите в България в интерес на обществото и др.
Изброените организации като ,,други“ могат да спомогнат също толкова ефективно за качествено и безопасно лечение в здравеопазването и да имат собствена визия, за постигане на дългосрочни цели в тази насока. Имат принос за продължаващото обучение на различните медицински специалисти. Те не могат да налагат санкции за определени нарушения.
Това, което ги отличава от съсловните организации е, че са създадени на доброволен принцип и членството в тях също е доброволно. В тях, членове са медицински специалисти, които са водени от едни и същи интереси и общи цели. Създадени са по ЗЮЛНЦ и са в обществена полза.
Интересна е също темата, защо след като съществува Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), която обединява акушерките, медицинските, сестри и асоциираните медицински специалисти, се създадоха отделни организации? Отговорът се крие в това, че БАПЗГ обединява различни медицински специалисти и обединяването им в обща организация не удовлетворява професионалните им интереси и развитие. Самият факт, че през последните години от БАПЗГ се отделиха като отделни законови организации помощник-фармацевтите, зъботехниците, е ясен знак, че БАПЗГ не може още дълго време да е законова организация на коренно различни специалности, всяка от които има различни нужди, разбирания и желание за развитие.
Това води до обезличаване на различните професии и сливане на различни отговорности, принципи, задължения. Губи се самостоятелната отговорност на всяка от професиите, като това води до липса на качествена саморегулация. Липсата на съсловна организация води до невъзможност да се осъществява самоконтрол в рамките на професията по отношение на професионалната етика и добра медицинска практика. Отделянето в самостоятелни съсловни организации, ще подобри пациентската безопасност, разработвайки програми свързани свързани с нея.
Ще дам следния пример защо БАПЗГ е пречка за развитието на акушерките в България: 46-то Народното събрание, промени Закона за бюджета на НЗОК, като добави нова дейност – патронажна грижа за новороденото до 14 дни след раждането, като това може да се изпълнява освен от личните лекари и от ЛЗ по здравни грижи. Провеждане на допълнителни здравни дейности при новородени до 14 дни след изписване от родилното отделение в дома на детето ще се покрива от НЗОК. Това става възможно с промени в Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, които предстои да бъдат обнародвани. Акушерките имат право по ЗЛЗ да откриват самостоятелни практики по здравни грижи, в които да изпълняват тази патронажна грижа, но тъй като нямат отделна законово представена съсловна организация, не могат да водят преговори и да са договорен партньор на НЗОК. Именно за това de lege ferenda е нужно да бъде създадена отделна съсловна организация на акушерките.[12]
5. Заключение
Всички организации създадени в сферата на здравеопазването, са важна част от подобряването на безопасните медицински грижи, които водят до по-голяма удовлетвореност на пациентите и повишават качеството на здравните услуги.
Библиография:
- https://mariaradeva.com
- https://blsbg.com/bg/pages/history/
- https://history.framar.bg/
- https://bphu.bg/21_%D0%98%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F.htm
- Обн. ДВ. бр.83 от 21 Юли 1998г, послед. изм. и доп. ДВ. бр.85 от 2 Октомври 2020г.
- https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2020/01/10/pravila-za-dobra-farmaceftichna-praktika.pdf
- https://bgapt.org/
- https://www.ngobg.info/bg/organizations/102636-%D1%81%D1%8A%D1%8E%D0%B7-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D1%8A%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%B7%D0%B1.html
- https://abmsestri.com/2015/12/21/about-us
- https://www.margarita-miteva.com/za-nas/
- https://nova.bg/news/view/2021/09/25/340822/%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8/
Адрес за кореспонденция: Адв. д-р Емилия Ангелова-Ховагимян, гр. Пловдив, ул. Карловска 14,e-mail: emilia.hovagimyan@gmail.com
Автор: Ангелова-Ховагимян, Е.
,,Роля на съсловните организации в развитието на пациентската безопасност“, представена на Юбилейна международна научна конференция на тема “РАЗВИТИЕ НА СЪВРЕМЕННОТО ПРАВО - МЕЖДУ УСТАНОВЕНИТЕ ТРАДИЦИИ И ЖЕЛАНАТА БЪДЕЩА РЕАЛНОСТ“ по случай 30 години от създаването на Юридическия факултет при ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий". Сборник доклади 2021, с. 545-555, ISBN: 978-619-208-360-1.
-
[Пак там.]
-
[https://blsbg.com/bg/pages/history/]
-
[https://history.framar.bg/]
-
[https://bphu.bg/21_%D0%98%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F.htm]
-
[Обн. ДВ. бр.83 от 21 Юли 1998г, послед. изм. и доп. ДВ. бр.85 от 2 Октомври 2020г.]
-
[https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2020/01/10/pravila-za-dobra-farmaceftichna-praktika.pdf]
-
[https://bgapt.org/]
-
[https://www.ngobg.info/bg/organizations/102636-%D1%81%D1%8A%D1%8E%D0%B7-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D1%8A%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%B7%D0%B1.html]
-
[https://abmsestri.com/2015/12/21/about-us]
-
[https://www.margarita-miteva.com/za-nas/]
-
[https://nova.bg/news/view/2021/09/25/340822/%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8/]
-
[Медицинските сестри, акушерки, фелдшери и рехабилитатори имат право на самостоятелни практики след изменение на ЗЛЗ.]